Petícia je adresovaná: Ministerstvu životného prostredia Slovenskej republiky, Odboru posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Medzi najvážnejšie negatívne vplyvy zámeru považujeme:
- Neprimerane nízku vzdialenosť od obydlí vzhľadom na obrovské a neprijateľné rozmery navrhovaných veterných elektrární.
- Dlhodobý a výrazný vplyv na scenériu a krajinný ráz krajiny.
- Hluk a vibrácie negatívne vplývajúce na zdravie obyvateľstva.
- Vplyv na faunu: rušenie hlukom, mortalitu vtákov a netopierov spôsobenú kolíziami s rotujúcimi časťami a stožiarmi, stratu biotopov živočíchov vyskytujúcich sa v dotknutej oblasti, nebezpečný bariérový efekt pre migrujúce druhy vtákov, stratu hniezdnych, potravných a lovných teritórií, ako aj ohrozenie vzácnych druhov živočíchov.
- Elektromagnetický smog a jeho možný vplyv na hmyz a včelstvá.
- Trvalý záber pôdy.
- Lokálny vplyv na klímu.
- Stroboskopický efekt: vrhanie tieňov a slnečných odleskov.
- Nebezpečenstvo odhadzovania ľadu z lopatiek turbín počas námrazy, čím dochádza k ohrozovaniu obyvateľov.
- Negatívny vplyv na cestovný ruch.
- Pokles cien nehnuteľností v dotknutých obciach.
- Nedostatočná príprava zámeru a slabé hodnotenie jeho dopadov na krajinu a obyvateľstvo.
- Nevratné zmeny v charaktere vidieckej krajiny – znehodnotenie kultúrneho a historického dedičstva v dôsledku moderných technických zásahov.
- Dopad na podzemné vody a hydrologické pomery – výstavba môže narušiť odtokové pomery a ovplyvniť prístup k pitnej vode.
- Erózia pôdy a narušenie ekosystémov – výstavba veterných parkov môže viesť k rozsiahlej deforestácii a strate prirodzeného prostredia.
Veterná elektráreň (VE) je obrovská ekologická záťaž až katastrofa. Nemožno ju považovať za spoľahlivý a stabilný zdroj elektrickej energie – najmä pri bezveterných dňoch.
- celý text a petícia je tu (peticie.sk)