Na spodnú, nosnú časť VE sa spotrebuje veľa ocele a betónu. Na 65m vysokú VE (s približným výkonom 1,8MW) je potrebný základ s priemerom asi 12m s hĺbkou 2,5m, čo predstavuje 15 ton ocele a 150m3 betónu. Takúto základňu nemožno bežnou cestou – ekologicky – z miesta odstrániť. (1)

Samotné teleso VE je viditeľné z veľkej diaľky, najmä v rovinatej krajine. Stáva sa tak neprehliadnuteľnou dominantou, ktorá neodvolateľne mení ráz daného územia. V našej prírode nenájdeme prirodzené útvary čo i len podobné takýmto zariadeniam, preto pôsobia veľmi rušivo.

 

Rotujúca časť VE má neustály negatívny vplyv na životné prostredie

Lopaty rotora zrážajú (zabíjajú) preletujúce vtáky a netopiere. Aby boli lopaty rotora viditeľnejšie, sú natierané reflexnými farbami. To umocňuje ich stroboskopický efekt. Epileptici, autisti a psychicky labilnejší ľudia urobia lepšie, ak sa danej lokalite vyhnú. (2)

Rotor VE vytvára ultra- a infrazvuky, ktoré majú nepretržitý negatívny vplyv na životné prostredie – rastliny, živočíchy, ľudí nevynímajúc! (3)

Nielen výroba, inštalácia a následná demontáž, ale aj prevádzka VE je energeticky náročná a potenciálne nebezpečná. Lopaty rotora i rotor sám sú natáčané podľa prúdenia vzduchu do optimálnych polôh – nutné sú na to elektrické či spaľovacie motory, ktoré bývajú, ako každý iný motor, ošetrované aj mazivami. Ak sa vo veľkej výške vyskytne závažná porucha s únikom mazív či pohonných hmôt, budú tieto rozprášené na nemalé plochy pôdy s jej následným znehodnotením.

VE menia prúdenie vzduchu vo svojom okolí, čo môže negatívne zmeniť aj hydrologickú situáciu v danom regióne. Ak v tejto lokalite doposiaľ pršalo málo, stav sa následne zhorší ešte viac. (4)

Rotory VE ako vedľajší účinok spôsobujú zhoršenie šírenia elektromagnetických vĺn, čo môže zhoršiť príjem telefónneho alebo rádiového signálu. Daná oblasť sa môže buď ponechať so zhoršeným signálom, alebo sa upraví výkon retranslačných staníc smerom nahor. To iste nemožno pokladať za ekologicky neutrálne, najmä pri pretlaku elektromagnetického smogu v životnom prostredí človeka dnešných dní. (5)

A nakoniec nemožno VE ako také stopercentne recyklovať, ostáva nevyužiteľný odpad. (6)

Zdroje:

  • https://www.asb.sk/stavebnictvo/technicke-zariadenia-budov/veterna-elektraren-vmeste-bruck-an-der-leitha (15.02.2025)
  • https://www.epilepsy.com/what-is-epilepsy/seizure-triggers/photosensitivity (15.02.2025)
  • https://arov.cz/clanky/nezarazeno/vetrne-elektrarny-prodelavaji-a-skodi (15.02.2025)
  • https://www.energie-portal.sk/Dokument/susediace-veterne-parky-sa-navzajom-spomaluju-ukazala-studia-107244.aspx (15.02.2025)
  • JANÍČEK, F. et al. Obnoviteľné zdroje energie 1 : Technológie pre udržateľnú budúcnosť. Pezinok : Renesans, s. r. o., 2007. 176 s. ISBN 978-80-969777-0-3
    https://www.sepsas.sk/engine/wp-content/uploads/2023/11/Energia-v-suvislostiach_prirucka.pdf (15.02.2025)

naše videá nájdete na rumble

.

..

...

náš transparentný účet